Ana SayfaKadınAnoreksiya Nervoza ve Bulimia Nervoza kabusu

Anoreksiya Nervoza ve Bulimia Nervoza kabusu

Kadınlar zayıflamak için ölümle sonuçlanabilen psikolojik hastalıklara bile meydan okuyor.

Kadınlar zayıflamak için ölümle sonuçlanabilen psikolojik hastalıklara bile meydan okuyor.

Anoreksiya Nervoza

Özellikle genç kadınların zayıflamak için yemek yememeleri, çok az uyumaları, buna rağmen çok aktif olmaları ile beliren psikolojik rahatsızlık olarak nitelendirilir.

Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile alakalı bir şekilde diyet ile başlar. Kişi kendini kontrol edemez ise bu hastalık kaçınılmazdır. Anoreksiya Nervoza, tedavisi çok zor olan bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırma ve verilerine göre bu hastalık %75 oranında ölüm ile sonuçlanıyor. Kurtulan hastalarda da ciddi ve kalıcı fizyolojik hasarlar ortaya çıkıyor.

Bulimia Nervoza

Bulimia Nervoza da Anoreksiya Nervoza gibi bir tür yeme bozukluğudur. Her 100 kadından 4 tanesinde yaşam süreci içinde bir dönem görülebilen bir sorundur.

Bulimia sorunu yaşayan kişiler anormal derecede yeme ve sonrasında bunu boşaltma davranışı içine girerler. Yani ‘Çok ye, sürekli kus, zayıfla. Ye, kus, zayıfla.’

Bulimia sorunu yaşayan kadınlar bu aşırı yemek yeme davranışını genelde kontrolsüzce yapar. Bunu çevresindeki kişilerden saklama eğilimindedir. Kişi bir seferde aldığı bu kadar yiyeceği boşaltmak ister.

Bunu da kusarak, katı veya sıvı dışkısını kolayca dışarı atabilecek şeyler kullanarak ( müshil ve idrar söktürücü ) gösterir. Bu kadınlar ayrıca bu kadar yemek yedikten sonra kilo almamak için aşırı derecede de egzersiz yaparlar.

Bu yeme sorunu genelde kendi vücut yapısından memnun olmayan, benlik duygusu sorunlu, öz saygısı düşük olan kızlarda daha sık görülür.

Bu gruba giren kızlarda depresyon ve diğer psikolojik hastalıkların görülmesi daha yaygındır. Hastalık ayrıca Tip 1 diyabet hastalığı sorunu yaşayan kişilerde de görülebilmektedir.

Tedavisi Anoreksiya Nervoza kadar zor olmasa da, hastalığın atlatılabilmesi için, kişinin bunu kabul etmesi ve tedavi için istekli olması gerekir.

Psikoterapi ile tedaviye yönelebilinir, duruma göre ise antidepresan ilaç tedavisi uygulanır.

- Sponsor Alanı -
- Sponsor Alanı -

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat