Ana SayfaMakyajBir makyaj yapımında 500 kimyasal etki oluşuyor

Bir makyaj yapımında 500 kimyasal etki oluşuyor

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, makyaj ürünlerinin hormon dengesizliğine yol açabilecek kimyasallar içerdiği için kısırlığa neden olabileceğini bildirdi.

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, makyaj ürünlerinin hormon dengesizliğine yol açabilecek kimyasallar içerdiği için kısırlığa neden olabileceğini bildirdi.

Kozmetik ürünlerini kullanan bir kadının vücudunun her gün en az 500 kimyasal maddeye maruz kaldığını söyleyen Doç. Dr. Hakan Çoksüer, bu kimyasalların alerjiden, hormon bozukluğuna, doğurganlık sorunlarından kansere kadar birçok rahatsızlığa davetiye çıkarabileceğini vurguladı.

Ruj, oje, fondöten, deodorant, parfüm, saç spreyi, gibi ürünlerin kimyasal analizini yapan araştırmalarda tüyler ürperten sonuçları ortaya çıktığını dile getiren Çoksüer, bir kadın ne kadar erken yaşta makyaj yapmaya başlarsa kısırlık açısından tehlikenin o kadar büyük olduğu belirtti.

Doğal beyaz sabun en iyisi

Çoksüer, “14-19 yaşındaki genç kızlar üzerinde yapılan araştırmada, güzellik ürünlerinde, kanser ve hormon sorunlarına yol açtığı tespit edilen kimyasallara rastlandı.

İskoçya’da yapılan çalışmada makyajın gebeliğin ilk üç ayında hem bebeklerin hem de annenin hayatını riske attığı görüldü.

Kadınların makyaj yapmadan önce birçok kimyasalın sağlık açısında zararlarını göz önünde bulundurması gerektiğini bildiren Çoksüer, “Hamileliğin ilk 3 ayında bebekler daha çok risk altında olduğu için bu dönemlerde makyaj yapmaktan kaçınmaları gerekir.

Saç ve vücut temizliğinde doğal beyaz sabun öneriliyor” diye konuştu.

- Sponsor Alanı -
- Sponsor Alanı -

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat