Ana SayfaKepezCemil Meriç Kitaplığı'na, Mimar Turgut Cansever seçkisi

Cemil Meriç Kitaplığı’na, Mimar Turgut Cansever seçkisi

Türkiye’nin en büyük kitap bağış kampanyası sürüyor. Cemil Meriç Kitaplığı’na Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediye Meclis üyesi Av. Ferah Nur Ünal ‘da kitap bağışında bulundu.

Antalya Büyükşehir ve Kepez Belediyesi Meclis üyesi Av. Ferah Nur Ünal, Cemil Meriç Kitaplığı’nda oluşturulan ‘Mimar Turgut Cansever Köşesi’ne, usta mimarın kaleme alınan eserlerinden oluşan özel seçkiyi armağan etti.

Türkiye’nin en büyük kitap bağış kampanyası sürüyor. Cemil Meriç Kitaplığı’na Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediye Meclis üyesi Av. Ferah Nur Ünal ‘da kitap bağışında bulundu.

Ünal, kütüphanede oluşturulacak Mimar Turgut Cansever Köşesi’ne usta mimarın kaleme alınan eserlerinden oluşan özel bir seçki armağan etti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, çok özel eserlerin yer aldığı kitap desteğinden dolayı meclis üyesi Ünal’a teşekkür etti.

İyi bir hukukçu ve güçlü bir kitap dostu olan meclis üyesi Ferah Nur Ünal ile Cemil Meriç Kitaplığı projesi için birlikte çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Tütüncü, “ Bu kütüphane projesinin ilk zihnimizde gelişmeye başladığı andan itibaren biz onunla çok tatlı, güzel, neşeli bir yolculuğa yürüdük. Kütüphane ile ilgili yolun sonuna geldiğimiz şu günlerde artık son rötuşları yapıyoruz.

Kendileri kütüphanemize çok ciddi destek verdiler. Hem fikrin gelişmesinde, hem fikrin çok daha geniş toplum kitlelerine yaslanmasında, onlara ulaşmasında çok önemli fikri destekler verdi.” dedi.

Turgut Cansever Köşesi

Cemil Meriç Kitaplığı’nda mimar Turgut Cansever adına bir köşe oluşturulduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Turgut Cansever, Türk medeniyet tarihinin özellikle son yüz yılına damgasını vurmuş en önemli kıymetlerimizden birisi.

1920 Antalya doğumlusu olması sebebiyle aslında bizim hemşehrimiz. Antalya’da da eserleri var. İşte biz Turgut Cansever’in hatıralarını yaşatmak isteyen bir belediyeyiz.

Son 7 yıldır Türkiye’de ilk defa bir belediye bir mimarın, bir büyüğün, bir üstadın adına ilk defa ulusal çapta, daha sonra uluslararası çapta bir mimarlık ödülleri düzenledi.

Turgut Cansever, işte o mimarlık ödüllerini atfettiğimiz şahıstı. Şimdi kütüphanemizde Turgut Canseverin anısına muhteşem bir köşe düzenliyoruz.

Merhum Cansever hocamız aynı zamanda çok nitelikli bir sanat tarihçisiydi. Türkiye de ilk defa sanat tarihi alanında doktora yapan kişiydi. Çok eser ortaya koyan verimli bir kişilik, mimar ve yazardı.” diye konuştu.

Türkiye’de eşi ve benzeri yok

Turgut Cansever’in tam 17 ayrı kitabı bulunduğunu da hatırlatan Tütüncü, “Bu güzel ülkenin kimi düşünürleri, kimi medeniyet tarihçileri onunla ilgili kalem oynatmışlar.

İşte bütün bu kitaplar bir köşe halinde, bir külliyat halinde Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’nde okurların, gelecek kuşakların dikkatine sunulacak.

Ferah Nur başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. İnanılmaz keyifli bir çalışmayı birlikte sürdürdük. Bize son derece şahane bir seçki armağan etti. O seçki Turgut Cansever seçkisi oldu.

Merhum Turgut Cansever ile ilgili Türkiye’de eşi ve benzeri olmayan bu çalışmaya gönül verdiği için, emek verdiği için, oluşturduğu için ve kütüphaneye kattığı bütün değerler için, Kepez Belediye’mizin bütün sosyal projelerine yaptığı desteklerden dolayı meclis üyeme çok teşekkür ediyorum. “dedi.

Geçmişi aydınlattığı gibi aydınlatacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediyesi meclis üyesi Ferah Nur Ünal’da, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Cemil Meriç Kütüphanesi projesini kendisiyle paylaştığında çok heyecanlandığını söyledi.

Ünal, “Bu kütüphane geçmişten geleceğe bir köprü olacaktı. Geçmişte nasıl aydınlattıysa, Cemil Meriç Kütüphanesi, bu dönemde aynı şekilde aydınlatacaktı.

Cemil Meriç Kütüphanesi’nde Turgut Cansever gibi bilge mimar olarak adlandırılan birinin adına düzenlenecek bu özel köşeyi oluşturma görevini bana verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Benim için çok büyük bir onurdu. “ diye konuştu.

- Sponsor Alanı -

Benzer içerikler

Popüler içerikler

- Sponsor Alanı -

İçerik Akışı

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat