Ana SayfaKadın OnlineBebekÇocuklarda 2 yaş sendromu ile nasıl başa çıkılır ?

Çocuklarda 2 yaş sendromu ile nasıl başa çıkılır ?

Artık 2 yaşına gelmiş çocuk, mülkiyet nöbetinin, en yüksek noktasına varmışken, yapılabilecek çok az şey vardır. Tersine, ona ısrarla paylaşması gerektiğinin söylenmesi işleri daha da kötüleştirecek ve çocuğu daha bencil yapacaktır.

Artık 2 yaşına gelmiş çocuk, mülkiyet nöbetinin, en yüksek noktasına varmışken, yapılabilecek çok az şey vardır.

Tersine, ona ısrarla paylaşması gerektiğinin söylenmesi işleri daha da kötüleştirecek ve çocuğu daha bencil yapacaktır.

Çocuğa annesi tarafından “Bırak, arabayı arkadaşın Ahmet alsın” denmesi daha da keskin çığlıklara ve ağlama nöbetlerine yol açacaktır.

Çünkü, çocuk sadece arkadaşının değil, annesinin de onu sahip olduğu şeylerden yoksun bırakmaya çalıştığını düşünecektir.

Bu nedenle, 2 yaş sendromu ile en etkili biçimde başa çıkmak için çocuk 3 yaşını doldurana kadar paylaşma davranışını sözel olarak öğretmeye çalışmak yerine çocuğun verdiği bu zorlu mücadeleyi anladığını göstermek en etkili olandır.

Her insan gibi küçük bir çocuk için de psikolojik olarak gereksinimlerinin başında anlaşılma isteği gelir.

Oyunlarla paylaşma duygusunu destekleme

Çocuğu sözel olarak uyarmanın bu aşamada etkili olmadığı, hatta bundan kaçınılması gerektiğinden bahsettikten sonra paylaşma duygusunu geliştirmek için bir takım oyunlardan yararlanılabileceğini hatırlatalım.

Karşılıklı top atma ve yuvarlama, tahterevalliye binme, yüksek olmayan bir basamaktan sırayla atlama paylaşım duygusunu destekleyici oyunlar için verilebilecek örnekler arasındadır.

- Sponsor Alanı -
- Sponsor Alanı -

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat