Ana SayfaSağlıkDeliksiz uyku nedir ? Deliksiz uykunun faydaları nelerdir ?

Deliksiz uyku nedir ? Deliksiz uykunun faydaları nelerdir ?

Böyle durumlar varken, deliksiz uykuyu nasıl alabiliriz? Deliksiz uykuyu alırken ne gibi faydalarından yararlanmış olabiliriz, bunları yazmak istedik.

Sağlıklı bir uyku almak, güne enerji başlamanızda yararlıdır. Aynı şekilde sağlıklı uykunun bir diğer adı da günümüzde deliksiz bir uyku olarak da geçer.

Son dönemlerde insanların hayatlarında yoğunlaşan iş hayatı, bir yere telaşla gidebilme/yetişebilme telaşı nedeniyle hem uyku hem de beslenmeleri konusunda hiçe saydıkları bir gerçek vardır.

Böyle durumlar varken, deliksiz uykuyu nasıl alabiliriz? Deliksiz uykuyu alırken ne gibi faydalarından yararlanmış olabiliriz, bunları yazmak istedik.

Gecelerde düşman olan tek gerçek: Horlamak

Erkekler kadar kadınlarda da var olan horlama, genel bir sorundur. Bununla birlikte uyuma esnasında insanların hava yolu olan nefes aldığı bölgede darlık olursa, horlama meydana gelir.

Yetişkin bireylerde horlama oranı ortalama %25 oranlarındadır. Hem erkek hem de kilolu bireylerde horlama, daha çok görülür.

Unutulmaması gerekenler

Kilonuz fazla ise, horlama durumu bu sebeple oluşuyor olabilir. Kilolu bireylerde yapılan araştırma dahilinde, kilosu fazla olup da daha sonra kilo verenlerin horlamaları %80 oranında düşüyor. Bu da horlamanın kilo ile bir ilgisi olduğunu gösterir.

Bu sebeple eğer horlamak istemiyor ve deliksiz bir uyku almak istiyorsanız, vücudunuzun ideal vücut kilosunu hesaplamalı ve buna göre yaşamalısınız.

  • İdeal vücut kilosu için sportif bir yaşamı tercih etmelisiniz.
  • Egzersizlerden sakınmamalı, her zaman egzersizlerin de dahil olduğu yaşamlar içerisinde olmalısınız.
  • Horlayan bireyler için genelde sakinleştirici ya da uyku ilacı gibi ilaçlar önerilir. Ancak bu ilaçların herhangi bir şekilde uykudan önce alınmaması önerilir.
  • Uyumadan önce alkol alacaksanız, uykunuzdan yaklaşık 4 saat önce olmasına önem verin. Aynı şekilde ağır yemeklerinizi de en fazla 3 saat önce yemiş olmalısınız.
  • Sırt üstü yatarak değil, yan yatmak daha uygun ve tercih edilebilir olmalıdır.
- Sponsor Alanı -

Bu kategoride yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. 242online.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise lütfen öncelikle doktorunuza başvurunuz.

- Sponsor Alanı -

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat