Ana SayfaSağlık OnlineBeslenmeİncir'in tazesi olduğu kadar kurusu'da çok faydalı

İncir’in tazesi olduğu kadar kurusu’da çok faydalı

Bitkisel bir protein olan kuru incir; içerisinde hem vitamin hem de mineraller içermektedir. Çeşitli hastalıklarda faydalı ve tedavilerinde de kullanılan kuru incir, sağlık açısından da önemli detaylardan biridir.

Her ne kadar incir, tazeyken tüketilmesi daha faydalı olsa da ne yazık ki yaz aylarında kısa bir dönem tüketilmesi uygundur, daha sonrasında hem kurtlanma hem de çürüme evresine geçtiği için günümüzde kuru incir olarak daha uzun süre tüketilmesi sağlanır.

Bitkisel bir protein olan kuru incir; içerisinde hem vitamin hem de mineraller içermektedir.

Çeşitli hastalıklarda faydalı ve tedavilerinde de kullanılan kuru incir, sağlık açısından da önemli detaylardan biridir.

  • Kış aylarında koruyucu etkisi olan kuru incirin, içinde ki antioksidanlar sayesinde soğuk algınlığından grip, nezleye kadar birçok kış hastalıklarında önleyicidir. Enerji veren incirin içinde magnezyum vardır. Bu da kişiyi zinde ve enerjik tutar.
  • Hem zeytinyağı hem de kuru inciri birlikte tüketmenin ayrı bir faydası vardır. O da boğaz enfeksiyonlarınıza, astım hastalıklarına ve kronik bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geldiğiyle ilgilidir.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendiren kuru incir, hem boğaz hem de boğaz içi enfeksiyonlarında da tedavi edici gücü vardır.
  • Kemiklerinizin güçlenmesinde de etkili olan kuru incir, kemiklerinizin daha güçlü olması için hem sebze hem de meyvelerinizle beslenmenizde ki aldığınız kalsiyumdan daha fazla kalsiyum alırsınız. Kemik erimesinde ya da benzer sorunlarda da tedavi olarak tüketilmesi istenir.
  • Potasyum minerali içeren kuru incir, kalp hastalıklarınızda da koruyucu etkisi vardır. Bu sayede kan basınıcı dengeler ve tansiyon vb. varsa da dengelenmesinde işe yaramaktadır. Tansiyon şikayeti olanların 2-3 kuru incir yiyerek sağlıklarında etkili bir dengeleme yapabileceklerini bilmelerini isteriz.
  • Pektin adı verilen ve suda çözülme işine yarayan lif, kuru incir içerisinde vardır. Fazla kolesterol varsa eğer, vücuttan atılmasında etkili olan bu seçenek ile beraber kolesterol problemlerinizi giderebilirsiniz.
  • Kabızlığa iyi gelen, sindirim sisteminizde de kolaylaştırıcı etkisi olan kuru inciri tüketerek bağırsaklarda düzenleyici etkisini görebilirsiniz. Ayrıca ishale de sebep olan fazla tüketimi de göz ardı etmemekte fayda vardır.
  • Cilt güzelliğinde de etkili olan ve dikkat eden kadınlar için kuru incir gerçekten cildinizi hem canlandırır hem de gençleştirir. Bununla beraber hücrenin yenilenmesinde de etkili olan cilt güzelliği için önemli detay olan kuru incir ile cilt problemlerinizi giderebiliyorsunuz.

Bu kategoride yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. 242online.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise lütfen öncelikle doktorunuza başvurunuz.

- Sponsor Alanı -

Okumak isteyebilirsiniz

- Sponsor Alanı -