Ana SayfaBeslenmeKaraciğer sağlığınız için tüketmeniz gereken 5 önemli besin maddesi

Karaciğer sağlığınız için tüketmeniz gereken 5 önemli besin maddesi

Enerji depolar, protein üretir, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar ve bunun gibi vücutta 500’e yakın işlevi bulunur. Hal böyleyken de karaciğere iyi bakmak gerekiyor.

Karaciğer, vücutta protein sentezleyen ve sindirim için safra üreten hayati bir organdır. Diyaframın altında, karın bölgesinde bulunur. Metabolizmanın çalışması için önemli bir rol oynar.

Enerji depolar, protein üretir, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar ve bunun gibi vücutta 500’e yakın işlevi bulunur.

Hal böyleyken de karaciğere iyi bakmak gerekiyor. Özellikle beslenirken karaciğer sağlığı için tüketmeniz gereken 5 besini şöyle sıralayabiliriz.

1|5 Sarımsak

Güçlü antioksidana sahip olan sarımsak, karaciğer yenilenmesinde önemli bir rol oynar. İçerdiği sülfür, karaciğerin enzim üretmesine yardımcı olur ve böylelikle toksinlerin atılmasını destekler. Aynı zamanda doğal antibiyotik olan sarımsağı çiğ tüketmekte fayda var.

2|5 Avakado

İçeriğinde Omega 6 bulunduran avokado karaciğer sağlığı için faydalı bir sebzedir. Vücuda sağlıklı yağ alımı sağlar ve bu sebeple zararlı yağları yok ederek karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Salatalarla beraber kullanabilirsiniz. Ancak günde bir taneden fazla tüketmemeniz öneriliyor.

3|5 Üzüm Çekirdeği

Yapılan araştırmalar sonucunda üzüm çekirdeği karaciğer hastalıklarına karşı olumlu sonuçlar vermiştir. Karaciğerin kendi kendini temizlemesi konusunda önemli rol oynar. Hem üzüm hem de çekirdeğini tüketebilirsiniz.

4|5 Karahindiba

Sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi içeriğinde zengin vitaminler bulunduran karahindiba, tam bir karaciğer dostudur ve karaciğerin tüm fonksiyonlarını destekler. Aynı zamanda da sindirime iyi gelir. Salata ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz.

5|5 Brüksel Lahanası

Karaciğer sağlığı konusunda en etkili besinlerden diyebiliriz. İçeriğinde sülfür bulunması sebebiyle karaciğeri korur ve zararlı toksinlerin dışarıya atılmasını destekler.

- Sponsor Alanı -

Bu kategoride yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. 242online.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise lütfen öncelikle doktorunuza başvurunuz.

- Sponsor Alanı -

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat