Ana SayfaŞehir OnlineKepezMasa Dağı’na kaliteli, konforlu yaşam geliyor

Masa Dağı’na kaliteli, konforlu yaşam geliyor

Hakan Tütüncü, "Önümüzdeki 1 yıl içerisinde vatandaşlarımız özledikleri, kaliteli, konforlu yaşamla tanışacaklar." dedi.

Başkan Hakan Tütüncü, Antalya’nın seyir terası Masa Dağı’nda, beş mahallede 3 bine yakın tapu sahibine, gecekondularının yerine site tarzı beş katlı bina yapma imkânı sunan imar revizyonunun, parselasyon uygulamasının bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Tütüncü, “Önümüzdeki 1 yıl içerisinde vatandaşlarımız özledikleri, kaliteli, konforlu yaşamla tanışacaklar.” dedi.

Kepez Belediyesi, şehrin silueti olan Masa Dağı’nda 1250 dönümlük alanda 3 bine yakın gecekondunun, vatandaş eliyle modern konutlara dönüşümü sağlayacak imar revizyonu çalışmasında sona geldi.

Bölge sakinlerini, kaliteli ve konforlu yaşamla buluşturacak olan imar revizyonu, Kazım Karabekir, Yavuz Selim, Çankaya, Barış ile Esentepe mahallelerini kapsıyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yeni imar planlaması kapsamında bölgeye yapılan semt pazar alanlarında yaptığı inceleme sırasında imar çalışmasında gelinen son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Masa Dağı planlamasının parselasyonu bitme aşamasına geldi

Başkan Hakan Tütüncü, Masa Dağı’nın eteklerinde bulunan mahallelerdeki gecekonduların ortadan kaldırılması, bölgenin düzenli yapılarla buluşması ve bölgede konforlu bir yaşama geçilmesi için uzun yıllardır büyük bir mücadele verdiklerini hatırlattı.

İmar revizyonuyla ilgili meclis üyeleri, muhtarlar ve mahalle sakinleriyle kolektif bir çalışmayı gerçekleştirdiklerini aktaran Başkan Tütüncü, “Çok şükür, bu imar planlamasını uzun gayretler neticesinde tamamladık.

Planlamanın, askı süreci sona eren, tescili için Kadastro ve Tapu Müdürlüklerine gönderilen 18 imar uygulaması (parselasyon) bitme aşamasına geldi. İnşallah hemşehrilerimiz yakın bir tarihte son derece kıymetli olan imar tapularına kavuşacaklar ve güzel, konforlu bir yaşama merhaba diyecekler.” ifadesini kullandı.

“Bir yıl sonra planlamanın önemi anlaşılacak”

Tütüncü, planlama ile Masa Dağı eteklerinde muazzam bir değişimin yaşanacağına dikkat çekerek, açıklamasında şunları kaydetti: “Yakın bir tarihte vatandaşlarımızın özlediği kaliteli ve lüks konutların yapımın başlamış olacağını; bölge sakinlerinin kaliteli, konforlu bir yaşamla tanışacağını göreceğiz.

İnanıyorum ki, 2022 yılı başladığında Masa Dağı bambaşka bir güzellikle buluşacak. Masa Dağı, her bakımından çok avantajlı bir bölge; şehir, deniz ve Bey Dağları manzarası var. Havadar bir yer.

Bölgeye yapılan Antalya Şehir Hastanesi de mahallelerimize katma değer sağlayacak. Bu avantajlara baktığımızda Masa Dağı’nın eteklerindeki mahallelerimizin çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Bölgede, hemşehrilerimizin önünü açmaya dönük bu uzun soluklu imar çalışmasını iyi ki yapmışız diyorum. Masa Dağı bölgesindeki hemşehrilerimiz de 1 yıl sonra ne kadar önemli bir iş yaptığımızı daha net bir biçimde anlayacaklar.

İnanıyorum ki, bize daha çok teşekkür edecekler. Bizim yaptığımız şey, Kepez’in potansiyelini keşfetmek ve o potansiyel ile şehri geleceğe taşımaktı. Bu vizyonumuz Masa Dağı imarında da görülecektir.”

Referandumda yüzde 90 evet kararıyla kabul edilen plan revizyonu kapsamında Masa Dağı’nda 1250 dönümlük alanda 3 bine yakın gecekondunun, vatandaş eliyle modern konutlara dönüşümü sağlanacak.

Bölgedeki Kazım Karabekir, Yavuz Selim, Çankaya, Barış ve Esentepe mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, yetersiz imar hakları ve tapu sorunlarından dolayı yıllarca gecekonduların yerine modern konutlar inşa edemiyorlardı.

Bölge sakinleri, Kepez Belediyesi’nin 2B ile ilgili tapu sorunlarını çözmesinin ardından gecekondudan düzenli yapılaşmaya geçme talebinde bulunmuştu.

Planlama halk oylamasına sunuldu

Başkan Tütüncü, vatandaşların taleplerini dikkate alarak, imar planı çalışmasını geçtiğimiz yıllarda başlatmıştı. İmar haklarını artıran, site tarzı konutlarda konforlu bir yaşam imkânı getiren, daha büyük yollar ve yeşil alanlar ile kamu tesislerinin yapılmasını sağlayan imar planı revizyonu hazırlandı.

Kepez Belediyesi, planla ilgili 5 mahalle sakinlerini halk toplantılarıyla bilgilendirdi. Büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde kabul edilen öneri imar planı revizyonu, yapılan referandumda yüzde 90 evet kararıyla kabul edildi.

Konutlar vatandaş eliyle yapılacak

Parselasyon uygulamasının tescil edilmesinden sonra beş mahalledeki 3 bine yakın tapu sahibi, belediyeden yapı inşaat ruhsatı ile imar durum belgesi (çap) aldıktan sonra diledikleri ve istedikleri inşaat firmalarıyla kendileri anlaşarak, yapılarını yaptırabilecekler.

İmar uygulamasıyla Masa Dağı’ndaki 1 milyon m2 büyüklüğündeki yeşil alan içerisinde gecekondusu olan vatandaşların, en yakın imar adasından parsel verilmek suretiyle tapu sorunları da çözüldü.

Uygulama kapsamında imar parsellerinden zayiat kesintisi yapılmaz iken kadastro parsellerinden yasal zorunluluk olan zayiat kesintisi yapıldı.

Kat adeti ikiden beşe çıkarıldı

İmar revizyonuyla mevcut imar planında 0.60 olan yoğunluk 0.80’e, zemin +1 olan kat âdeti zemin +4 şeklinde toplam 5 kata çıkarıldı. Mevcut planda ticaret olarak ayrılan alanlar, planda yine ticaret olarak tasarlandı. Bu alanlar için emsal değeri 0.80 olarak belirlendi.

Kentsel yenilenmeyi, belediye ya da TOKİ değil, vatandaş kendisi yapacak.
Belediye, sadece yapılacak konutların dış cephesinin geleneksel mimaride olması amacıyla projede tavsiyede bulunacak.

İmar uygulaması alanında Kepez Belediyesi adına herhangi bir tapu veya parsel oluşturulmadı. Bölgedeki belediye ait hisse ve parseller ise 5 mahalledeki tapusu olmayan gecekonducu vatandaşlar için kullanılacak.

Gecekondular gidiyor modern mahalleler geliyor

Parsel büyüklüklerine göre birleşmeden kaynaklı ilave yüzde 5 ile yüzde 10 arasında promosyon (Fazladan inşaat hakkı) verilecek. İmar revizyonuyla bölgedeki 160 adet imar adası, 30 imar adasına dönüştürülüyor. Böylelikle ada ve parseller büyüyor.

Büyük parsellerde site tarzı yapılaşma oluşacağından daha nitelikli, değerli ve yaşanabilir konutlar yapılacak. İçerisinde havuzu, otoparkı, oyun alanları, park ve bahçeleri, sosyal yaşam alanları olan modern ve güvenli konutlar inşa edilecek.

İmar planıyla daha geniş yollar, daha yeşil bir çevre, daha büyük okul ve kreş alanları, kültürel ve sosyal tesis alanları, daha büyük cami alanları ile modern mahalleler oluşacak.

- Sponsor Alanı -

Okumak isteyebilirsiniz

- Sponsor Alanı -