Ana SayfaSağlık OnlineSağlıkSağlıklı ve uzun bir ömrün sırrı düzenli yürümekle başlıyor

Sağlıklı ve uzun bir ömrün sırrı düzenli yürümekle başlıyor

Bir kere sahip olunan vücuda saygı duyalım. Bunun yanında doğaya da saygı duyalım. Biz spor yapacağız ki kendimizden sonra gelecek nesil de spor yapsın.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Semih Gür, yürümeyi sadece alınan kaloriyi yakmak olarak değil, vücudu geliştirmek için de yapılması gereken bir aktivite olarak görmek gerektiğini ifade ederek “Uzun yaşamak istiyorsak, bedenimize saygı duyuyorsak, ileride sağlık sorunu olmasın diyorsak, toplumu özellikle hem ruhsal hem de bedensel açıdan geliştireceksek, özellikle spor anlamında bazı yerlere varabileceksek önce yürümeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Gür, yürüme konusunda da doğru bilinen bazı yanlışlar bulunduğunun altını çizerek “Çok hızlı yürümekle normal yürümek arasında kalori açısından bir fark yok” dedi.

Prof. Dr. Gür “Spor bilinci ve eğitimi çocukluk yaşlarından başlıyor. Önce yürüyüş adı altında bir spor kültürü ve alışkanlığını gündeme getirmemiz lazım.

Kendimizi, çevremizi, elimizin ulaştığı herkesi bu konuda eğitmeliyiz” dedi. Gür, yürümenin depresyonu, mutsuzluğu ortadan kaldırdığını, kaslarda denge sağladığını, özellikle kadınlarda kemik erimesini önlediğini, kas iskelet sistemi hastalıkları, diyabet gibi sorunlarla mücadelede önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak “İnsan ne kadar hareketli olursa yaşamını da o kadar uzatıyor.

Bir kere sahip olunan vücuda saygı duyalım. Bunun yanında doğaya da saygı duyalım. Biz spor yapacağız ki kendimizden sonra gelecek nesil de spor yapsın. Sadece hareketsiz olmamak gerekiyor. Kendi vücudumuzu düşünerek hareket edelim, yürüyelim” dedi.

- Sponsor Alanı -

Bu sitede yer alan uzman görüşleri de dahil olmak üzere tüm içerikler genel bilgi niteliği taşımakta olup hiçbiri tavsiye ve öneri amacı taşımamaktadır. Ayrıca burada yer alan bilgiler tıbbi tanı veya tedaviye ilişkin tavsiye niteliği taşımadığı gibi hekim/uzman tavsiyesinin yerine geçme amacı da taşımamaktadır. İçeriklerde yer alan herhangi bir bilgiyi uygulamadan önce konuyla ilgili bir hekime/uzmana danışmak okuyucunun sorumluluğundadır.

- Sponsor Alanı -

Siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylar

Bu web sitesindeki tanımlama bilgisi ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "tanımlama bilgilerine izin ver" olarak ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıda "Kabul Et" i tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz

Kapat