Ana SayfaSağlık OnlineSağlıkSerinleyeyim derken vücudunuza kalori yüklemeyin !

Serinleyeyim derken vücudunuza kalori yüklemeyin !

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan biri olan yeterli sıvı tüketimi sıcak yaz günlerinde önemini arttırıyor. Aşırı terleme nedeniyle vücudun artan sıvı ihtiyacını karşılamak için ise farklı alternatifler aranıyor.

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan biri olan yeterli sıvı tüketimi sıcak yaz günlerinde önemini arttırıyor.

Aşırı terleme nedeniyle vücudun artan sıvı ihtiyacını karşılamak için ise farklı alternatifler aranıyor.

Sıcak yaz günlerinde hem ferahlamak hem de ter ile kaybedilen suyu yerine koymak için soğuk içecek arayışı artıyor.

Diyetisyen Sibel Mumcu, bu dönemde tercihini şekerli ya da asitli içecekten yana kullananların hem gereksiz kalori aldıklarını hem de hiçbir besleyici değeri olmayan sıvıları tükettikleri için vücutlarına zarar verdiklerini belirtti.

Mumcu, “Asitli içecekler vücuttan yüksek oranda su kaybolmasına neden olur. Bu nedenle sıvı ihtiyacının fazla olduğu sıcak yaz günlerinde tercih edilmemesi gereken içeceklerdendir” dedi.

Vücuttaki elektrolit dengesini korumaya yardımcı olacak sıvıların tercih edilmesi gerektiğini anlatan Mumcu, “Bunu sağlarken hem lezzetli ve sağlıklı seçenekler oluşturulabilir hem de şeker konusunda daha titiz davranarak vücuda fazla şeker yüklenmemiş olur” diye konuştu.
Mumcu sağlıklı ve serinletici içecekler için önerilerde bulundu;

  • Taze nane ile tatlandırılmış az şekerli limonata ve içene ilave edilmiş bol buz, serinlemek için iyi bir alternatif olabilir. Limonatanızı lezzetini beğendiniz diğer taze otlarla da tatlandırabilirsiniz.
  • Kendi buzlu çayını hazırlayabilirsiniz. İyi demlenmiş ve soğutulmuş çayın içine limon suyu ve buz ekleyerek hazırlayacağınız çayınıza limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. İsterseniz limon yerine diğer taze meyve sularını ekleyerek de farklı lezzetler hazırlayabilirsiniz.
  • Taze sıkılmış meyve sularına (tabi diyabet ve kilo problemi gibi sağlık sorunları varsa meyve miktarına dikkat etmek gerekli) maden suyu ve buz ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Maden suyuna bol limon, buz ya da salatalık dilimleri ekleyerek içebilirsiniz. İsterseniz lezzet farkı yaratmak için taze nane, zencefil dilimleri ya da taze fesleğen gibi farklı aromaları da deneyebilirsiniz.
  • Tabi ki sıcak yaz günlerinde az tuzlu ve nane ile tatlandırılmış ayran da iyi seçimlerden biridir. İsterseniz ayran içine maden suyu da ekleyebilirsiniz (tansiyon probleminiz yoksa)
  • Buzlu ve kahveli hazırlanan, az yağlı süt kullanılan içecekler de tercih edilebilir.
  • En önemlisi de bol bol su içilmelidir.

Bu kategoride yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. 242online.com hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Her hangi bir rahatsızlığınız var ise lütfen öncelikle doktorunuza başvurunuz.

- Sponsor Alanı -

Okumak isteyebilirsiniz

- Sponsor Alanı -